Blog

Wybór donic do roślin tarasowych

Wybór donic do roślin tarasowych

Rośliny tarasowe pozwalają stworzyć własny ogród, nawet na niewielkiej przestrzeni. Dobrze zaprojektowany taras to idealne miejsce na odpoczynek oraz ucieczkę od miejskiego zgiełku. Jednak rośliny tarasowe wymagają odpowiedniej pielęgnacji oraz donic, które zapewnią im odpowiednie warunki.

Zapuść korzenie

Najważniejszą cechą donic do roślin tarasowych jest jej wielkość. Donica musi być odpowiednio duża, tak aby korzenie rośliny mogły swobodnie się rozrastać. Nawet jeśli roślina jest niewielka, lepiej od razu posadzić ją w większej donicy. Pozwoli to uniknąć późniejszego przesadzania oraz sprawi, że roślina będzie swobodnie się rozwijać. Wielkość donicy powinna być także dopasowana do dostępnego miejsca. Jeżeli posiadamy mniejszy taras, lepiej wybrać rośliny o mniej rozbudowanych korzeniach i dobrać nieco mniejszą donicę.

Ochrona przez cały rok

Planując rośliny na tarasie musimy wziąć pod uwagę również zmienne pory roku. Odpowiednia donica powinna chronić rośliny przed wysokimi temperaturami latem, ale również zabezpieczyć korzenie przed przemarznięciem zimą. Świetnie sprawdzą się donice plastikowe i ceramiczne, które nie zniszczą się pod wpływem warunków atmosferycznych i nie wymagają odpowiednich zabezpieczeń. Jeżeli pozwala na to miejsce w domu, podczas zimy można schować rośliny do środka, tym samym uniknąć przemarznięcia korzeni.

Woda życia

Ostatnim, jednak bardzo ważnym elementem podczas wyboru donic do roślin tarasowych są otwory odpływowe, które pozwalają swobodnie przepływać wodzie podczas podlewania. Decydując się na donice bez otworów odpływowych wzrasta ryzyko zalania roślin, przez co korzenie mogą zgnić. Dobrym rozwiązaniem jest także utworzenie warstwy drenażowej, która sprawia, że nadmiar wody nie gromadzi się w donicy, a korzenie mogą swobodnie oddychać. Warstwę drenażową najczęściej wykonuje się ze żwiru lub keramzytu, który umieszcza się na dnie donicy.

Piękny taras będzie nie tylko idealnym miejscem odpoczynku, ale i chlubą domowników!