Stal Corten - Naturalnie Postarzany Metal
To naturalne, że urządzając swoje najbliższe otoczenie pragniemy zaznaczyć swoją indywidualność. Szukamy przedmiotów, które będą odpowiadały naszym gustom i przyciągną wzrok gości. Znaczącym elementem w aranżacji wnętrz i przestrzeni zewnętrznej - zarówno naszych domów, jak i firm czy instytucji - stają się rośliny doniczkowe. Ale nawet najbardziej okazałe rośliny potrzebują pięknej oprawy. Taką oprawą będą oryginalne donice. Ich nieprzeciętny wygląd zapewni nam stal corten.

STAL CORTEN – ZASTOSOWANIE

Łamiemy przyzwyczajenia

Zwykle dokładamy starań, by chronić stal przed rudymi nalotami. By spowolnić proces korozji elementów metalowych używamy smarów, lakierów, przeróżnych preparatów i technik. W stali corten to właśnie stały proces samoistnego rdzewienia jest zaletą. Rdzawe nacieki w rożnych odcieniach czerwieni i złota powodują, że elementy wykonane z tej stali cechują się niepowtarzalną urodą. Stal corten coraz częściej wykorzystywana jest jako dekoracyjny i odporny materiał elewacyjny, ale też do tworzenia małej architektury, dzieł sztuki czy przedmiotów użytkowych.

Zardzewiała nowoczesność
Donice wykonane ze stali corten pięknie będą się prezentowały kontrastując z chłodnymi elewacjami nowoczesnych, betonowych budynków. Stalowe, pokryte rdzą, masywne donice będą też ciekawym akcentem w głębi cienistego ogrodu. Tam ich rdzawa czerwień stanie się mocnym akcentem na tle soczystej zieleni roślin. Nowoczesne formy donic ze stali corten wniosą świeżość w każdym otoczeniu. Naturalna patyna daje im odporność na warunki atmosferyczne. Rdza jest ich zaletą, więc opady i ostre słońce mogą jedynie dodać im szlachetności. Nie musimy się też martwić o przypadkowe zarysowania, które bardzo szybko znikną pod nową warstwą patyny. Stal corten jest odporna na mróz, nie będziemy się już martwić, czy zima nie zniszczy donic. Nie będziemy też więcej zmieniać aranżacji otoczenia ze względu na porę roku.

ciemniejsza strona kortenowych donic

Jak już wiemy, w przypadku tych donic korozja nie jest wadą. Niestety musimy liczyć się z tym, że korodująca stal, poddana działaniu wilgoci może zabarwić podłoże. Przy zachowaniu odrobiny ostrożności, nie powinno się to zdarzyć w pomieszczeniach. Niestety tlenki metali spływające z deszczem z donic wystawionych przed budynkiem mogą pozostawić nieestetyczne zacieki. Na szczęście, za pomocą odpowiednich środków chemicznych, można je skutecznie i szybko usunąć. Kolejną cechą, która może być poczytywana za wadę jest duży ciężar donic. Ze względu na zastosowany materiał, donice są wyraźnie cięższe od tych wykonanych z tworzywa, włókna szklanego czy aluminium. Jednak przy dużych roślinach, ustawionych w donicach na otwartej przestrzeni większy ciężar donic zapewnia ich większą stabilność. To istotna cecha, przy coraz częściej nawiedzających nasz kraj silnych podmuchach wiatru.

nieustające zmiany, uniwersalne przeznaczenie

Donice ze stali corten są dobrym wyborem dla osób lubiących zaskakujące i nieoczywiste rozwiązania. Oferowane są w jednym, naturalnym kolorze rdzy. Jednak czas i ciągle postępujące reakcje chemiczne powodują, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć jak donica będzie wyglądała za kilka miesięcy czy lat. Pewne jest tylko to, że kolor będzie ulegał zmianie. Naturalna powłoka patyny z upływem czasu będzie ewoluowała, zaskakując coraz to nowymi meandrami rdzawych zacieków. Nowoczesne i stylowe donice z kortenu będą interesującą ozdobą przestrzeni publicznej. Przyciągną uwagę na placach, skwerach czy w parkach. Ożywią wejście biurowca, pozwolą wprowadzić zieleń do galerii handlowych, mogą też stać się ciekawym akcentem na dworcach czy miejskich deptakach. Donice nie wymagają specjalnej pielęgnacji, a swoją niebanalną urodą i oryginalnym charakterem wzbogacą każdą przestrzeń.

Zobacz pozostałe produkty corten