Ogród w skali mikro
Każdego ranka budzimy się otoczeni betonem, szkłem i metalem. Gładkie, równe powierzchnie nowoczesnych budynków, futurystyczne bryły wieżowców albo klasyczne kamienice czynią życie mieszkańców miast wygodniejszym. Ceną jaką przychodzi zapłacić za tę wygodę jest bardzo ograniczony kontakt z zielenią. Na szczęście, jeśli tylko mamy balkon, możemy stworzyć sobie swoją małą oazę. Gdy już zdecydujemy się zaprosić do siebie rośliny, warto pomyśleć o odpowiednich donicach.

Piękno i funkcjonalność

Dobrze zaprojektowana i przemyślnie dobrana do otoczenia donica balkonowa sama w sobie stanowi element dekoracyjny. Wśród wielu dostępnych kolorów i wzorów możemy wybrać takie, które nawet w okresie zimowego uśpienia roślin, stworzą ciekawą kompozycję. Postawiona na zewnątrz donica balkonowa sprawdzi się jako podstawa sezonowych dekoracji. Wiosną i latem z powodzeniem możemy hodować w niej kwiaty, uprawiać zioła a nawet pokusić się o wyhodowanie warzyw. Jesienią donica balkonowa będzie świetnym tłem dla kompozycji z dyń i gałązek, a zimą – stabilną podstawą dla świątecznych, zimowych dekoracji. Aby jednak donica balkonowa zdobiła nasze otoczenie przez okrągły rok, musi być wykonana z materiału odpornego na warunki atmosferyczne.

Donica balkonowa dobrze dopasowana
Jeśli wielkość balkonu czy tarasu pozwala nam na stworzenie kompozycji z dużych brył, ważne jest, by wziąć pod uwagę ciężar materiału, z którego wykonana jest donica balkonowa. Doskonałym wyborem okaże się aluminium, imitująca kamień masa kwarcowa Stone albo lekki plastik wzmocniony włóknem szklanym. Każdy z tych materiałów cechuje się niewielkim ciężarem i dużą odpornością mechaniczną. Pamiętajmy jednak, że donica balkonowa wykonana z plastiku w kolorze białym, po kilku latach ekspozycji na słońce może zmienić kolor. Donice plastikowe i z aluminium oferowane są w pełnej palecie RAL, a więc bardzo szerokiej gamie kolorystycznej, natomiast donice Stone są dostępne w szlachetnej bieli, szarości i czerni. Tak bogata oferta materiałów, kolorów i rodzajów wykończenia umożliwi idealne dopasowanie donic do elewacji budynku, stworzenie barwnej kompozycji ożywiającej betonową szarość otoczenia, czy dobranie koloru tak, by donica balkonowa podkreśliła urodę żyjącej weń rośliny.

Niewielki ruch, wielka zmiana

Warto jeszcze raz podkreślić, że dobra donica balkonowa to donica wytrzymała i lekka. Musi też zapewnić odpowiednia ochronę naszym roślinom. Ścianki oferowanych przez nas donic są ocieplone warstwą styropianu. Takie rozwiązanie nie podnosi ciężaru donicy ale doskonale zabezpiecza bryłę korzeniową rośliny przed przemarzaniem. To szczególnie ważne jeśli zdecydujemy się na udekorowanie swojego balkonu bylinami, krzewami czy nawet drzewkami o niewysokim pokroju. Dobrej jakości donice balkonowe pozwolą na stworzenie miniatury ogrodu, którego aranżację z łatwością będziemy mogli przeformować, a nawet zabrać go ze sobą, jeśli zmienimy miejsce zamieszkania. Wydatnie pomogą w tym, obecne w naszej ofercie, donice na kółkach. 

Lekkie, stabilne donice aluminiowe nie wymagają wysiłku przy przenoszeniu. Możemy ustawić je na balkonie, tarasie, ale również wewnątrz pomieszczeń. Przez sprytne rozmieszczenie brył, użyciu jednego kształtu i koloru donic w rożnych wielkościach, możemy uzyskać ciekawy efekt otwarcia przestrzeni salonu na balkon.

Natura w nowoczesnych ramach
Ascetyczne, eleganckie i nowoczesne bryły donic to cechy,które powodują, że donice uwodzą nas wyglądem. Ich trwałość, łatwość utrzymania, niewielki ciężar, rozwiązania techniczne wspomagające uprawę roślin, pomagają stworzyć przyjazne roślinom środowisko. Połączenie tych elementów ułatwi nam uprawę nawet bardzo wymagających roślin i zapewni odrobię kontaktu z przyrodą. Pozwoli też pielęgnować i rozwijać swoje pasje. Cieszmy się tym i dbajmy o każdą wysepkę zieleni, nawet tak małą jak powierzchnia, którą ogranicza donica balkonowa.

Zobacz pozostałe donice aluminiowe