Blog

Donice duże ogrodowe i ich zastosowanie

Przeważnie donice duże ogrodowe są kupowane, aby później coś w nich uprawiać. Są to jednak nie tylko pojemniki na rośliny! Np. wytrzymała donica ogrodowa betonowa może okazać się pomocna w czasie wydzielania poszczególnych stref czy tworzenia szczelnego „parawanu”. Gdzie jeszcze sprawdzają się takie elementy małej architektury? Kiedy trzeba być zaś ostrożnym w czasie ich selekcjonowania?

Duże donice ogrodowe to pojemniki na rozmaite rośliny

Donice duże ogrodowe są przeważnie kupowane po to, żeby sadzić tam później rośliny. Wyboru nie brakuje, ponieważ Klienci mogą zdecydować się na przeróżne drzewka, krzewy, byliny itp. Zanim kupisz te elementy małej architektury, musisz zastanowić się nad wymaganiami poszczególnych roślin! Warto je sprawdzić np. na popularnych portalach internetowych lub w książkach itp. Jest to kluczowe, aby uprawiane rośliny miały stworzone optymalne warunki do prawidłowego rozwoju. W sklepie internetowym WOF bez problemu może być zamówiona np. ogromna donica aluminiowa, betonowa, plastikowa, czy ze stali corten itd. Swobodnie możesz zdecydować się na asortyment pod kątem zastosowanego materiału w czasie produkcji, wagi i właśnie gabarytów (szerokość, długość i wysokość). Nie ma tak samo problemu, aby duże donice na zewnątrz do uprawiania roślin były wybierane w kontekście kształtu, kolorystyki i zastosowanych dodatków (w postaci nóżek). Dzięki temu możesz sadzić np. duże drzewka, ale także wymagające o wiele mniej miejsca zioła itd.

Donice o sporych gabarytach ułatwiają wydzielanie poszczególnych stref w ogrodzie

Chcesz zdecydować się np. na donice duże ogrodowe ze stali corten, ponieważ podoba Ci się charakterystyczny, rdzawy kolor? Te produkty służą również do wydzielania poszczególnych stref na terenie ogrodów. Dlaczego jest to istotne? Dzięki temu zapanuje większy porządek. Każdy (zarówno Ty, jak i inni członkowie rodziny itd.) będzie wiedział, gdzie np. znajduje się miejsca uprawy roślin, czy strefa przeznaczona do zabawy lub urządzania grilla itp. Aby to było możliwe, możesz wybrać np. odpowiednie donice z cortenu przesuwne. W ofercie WOF znajdują się m.in. produkty Cecilia 9 Mobile wykonane z blachy corten o grubości 2 mm. Co ważne, posiadają one 140 cm długości, 140 cm szerokości (czyli są w kształcie kwadratu) i aż 90,3 cm wysokości. Dzięki tak okazałym gabarytom można wyraźnie zaznaczyć poszczególne strefy i optymalnie podzielić swój ogród. Co ważne, na poszczególnych obszarach możesz zastosować tę samą stylizację lub nieco nimi pożonglować, by uzyskać jeszcze lepszy efekt wizualny.

Duże donice ogrodowe: jak można dzięki nim zapewnić sobie więcej prywatności?

Donice duże ogrodowe nieprzypadkowo są określane jako bardzo uniwersalne. W końcu te elementy małej architektury nadają się również do stworzenia swego rodzaju „parawanu”, co pozwoli uzyskać więcej prywatności. Jak to wszystko zaplanować? Na początku trzeba wszystko dokładnie wymierzyć. Dzięki temu dowiesz się, ile donic ustawionych obok siebie będzie Ci potrzebnych do zrealizowania tego zadania. Później musi być wybrana odpowiednio duża donica z włókna szklanego, betonu, czy innego materiału. Warto dodać, że np. niektóre betonowe wysokie donice na nóżkach mają do 100 cm wysokości. Jeśli zamówiony asortyment do Ciebie trafi, to należy ulokować te produkty jeden obok drugiego. Na skutek tego stworzysz szczelny „parawan”. Nie da się ukryć, że dzięki temu zapewnisz sobie więcej ciszy, spokoju i zarazem tak ważnej dla coraz większej liczby osób prywatności.

Jakie donice umieścić na tarasie lub balkonie?

Niektóre donice duże ogrodowe sprawdzają się także na tarasie albo balkonie. Przede wszystkim są tutaj rekomendowane elementy małej architektury, które są relatywnie lekkie. Odpowiednim wyborem będą zatem np. donice aluminiowe lub plastikowe itd. Jakich zaś produktów nie powinno się umieszczać na swoim tarasie lub balkonie? A na pewno nie w sporej liczbie? Chodzi o donice betonowe lub wykonane ze stali corten. Wszystko dlatego, że te elementy małej architektury są relatywnie ciężkie. Co stanie się, jeśli nie weźmiesz tego aspektu pod uwagę i umieścisz np. kilka betonowych donic na tarasie? Może okazać się tak, że podłoga zostanie niepotrzebnie uszkodzona…

Ogromne donice w przestrzeni miejskiej

Coraz częściej można zauważyć duże donice plastikowe itp. w przestrzeni miejskiej. Taki rodzaj asortymentu sprawdza się zatem nie tylko na terenie przydomowego ogrodu, tarasie czy balkonie. Nie ma problemu, aby zdecydować się na odpowiednie donice np. do ozdobienia rynku miasta, ogródka restauracji, wejścia do galerii handlowej albo własnej firmy itd.

Dodatkowe oświetlenie ogrodu

Przy pomocy dużych donic można zatroszczyć się także o dodatkowe oświetlenie ogrodu. Niektórzy zamiast roślin umieszczają tam bowiem np. efektownie prezentujące się źródła światła. Ma to wpływ nie tylko na wygląd całej aranżacji, ale również na większe bezpieczeństwo.