Blog

Jesienny taras

jesienny taras

OGNISTE TARASY

Na przełomie września i października w wyniku niedostatecznej ilości światła słonecznego zielone liście roślin tracą chlorofil i zaczynają odsłaniać swoje ukryte, kolorystyczne walory. Ognisty, jesienny taras nie może być pozbawiony jesiennych kwiatów. Dlatego aranżując kącik wypoczynkowy na tarasie już wiosną warto pomyśleć o tym, jaki efekt kolorystyczny chcielibyśmy uzyskać jesienią.

JESIENNY TARAS A DRZEWA

Blisko tarasu warto posadzić pięknie przebarwiające się jesienią drzewa. Niesamowicie jesienią przebarwia się ambrowiec amerykański oferując całą gamę liści żółtych, złotych, czerwonych i bordowych. Ciekawostką jest fakt, że o ilości liści w konkretnym odcieniu decyduje to, jakie – pod względem ilości wody i ciepła – było lato. Jesienią przepięknie przebarwiają się również wiśnie ozdobne, klony, parocja perska czy świdośliwy. Również drzewa o pomarańczowych i czerwonych owocach prezentować się będą zjawiskowo. Jarząby czy rajskie jabłonie obsypane drobnymi owocami po spektaklu przebarwiania się liści zapewnią nam stałe wizyty ptaków będących amatorami owoców. Jabłonie ozdobne świetnie czują się również w donicach. Są łatwe w pielęgnacji i bardzo trwałe. Na tarasie warto w donicach posadzić klony palmowe. Ich mnogość odmian oraz powolny wzrost nie powinny przysporzyć nam kłopotów pielęgnacyjnych a za to odwdzięczą się niesamowitym efektem dekoracyjnym.

JESIENNY TARAS A ŻURAWKI I ŻURAWECZKI

 

 

Na jesiennym tarasie nie może zabraknąć żurawek. Wiele ich odmian posiada liście żółte, pomarańczowe czy czerwone. Żurawki są atrakcyjne przez cały sezon i bardzo dobrze zimują w gruncie. Donice warto na zimę zabezpieczyć styropianem. Zestawienie żurawek o różnokolorowych liściach daje niesamowite efekty. A już w lipcu ich drobne kwiaty usytuowane na długich pędach cudownie falują na wietrze. Po przekwitnięciu kwiaty należy usunąć. Żurawkom należy zapewnić półcieniste stanowisko oraz żyzną, próchniczą glebę. Żurawki stanowią niebanalną ozdobę przez cały rok, ponieważ zachowują liście nawet w okresie zimy, co na tle świeżego śniegu daje niesamowite efekty. Ich mniejsze krewniaczki to żuraweczki. Żuraweczka to mieszaniec powstały ze skrzyżowania żurawki i tiarelii. Niewątpliwą zaletą żurawek i żuraweczek jest to, że ich liście przebarwiają się w ciągu całego sezonu.

JESIENNY TARAS A TRAWY

W donicach pięknie prezentują się trawy. Ich falujące na jesiennym wietrze źdźbła dają poczucie spokoju i harmonii. Pięknie jesienią przebarwia się proso rózgowate. Również niektóre odmiany miskanta nabierają jesienią złocistych i czerwonych barw. Przez cały sezon pięknie prezentuje się imperata cylindryczna “Red Baron” o czerwonych źdźbłach. Pięknie wyglądają również trawy z rodzaju Hakonechloa. Dlatego warto na tarasie posadzić w donicach trawy. Możemy zestawić je w grupie oraz posadzić pomiędzy nimi byliny.

JESIENNY TARAS A JESIENNE KWIATY

Aby cieszyć się kwitnącymi daliami o ognistych kolorach już w kwietniu musimy posadzić do donic ich kłącza. Producenci zapewniają nam wiele odmian dalii nadających się do uprawy w skrzynkach i donicach. Są to niskie odmiany, nie wymagające podwiązywania pędów. Ich szeroka paleta barwnych kwiatów stanowić będzie wspaniałą ozdobę tarasu aż do pierwszych przymrozków. Jeśli na zimę wyciągniemy ich kłącza z ziemi i przechowamy w nieprzemarzającym, chłodnym pomieszczeniu, to już w kwietniu możemy rozpocząć ich ponowną uprawę w donicach. Dalie zaczynają kwitnąć już w lipcu.

Musimy pamiętać o ich regularnym podlewaniu oraz o tym, aby na bieżąco usuwać ich przekwitnięte kwiaty. Na tarasie nie może zabraknąć jednorocznych chryzantem. Te jesienne kwiaty niesłusznie kojarzą się z dekoracją na cmentarzach. Wspaniale prezentują się w donicach, posadzone pojedynczo a także w grupie. Ich ogniste kolory mogą niesamowicie rozświetlać tarasy. Pamiętać należy, aby w przypadku zapowiedzi przymrozków okryć ich delikatne kwiaty agrowłókniną, co zapewni ich długotrwałe kwitnienie. Na rynku możemy spotkać również wrzosy w ognistych kolorach. Zarówno liście jak i kwiaty mogą występować w odcieniach żółci i pomarańczu. Przepięknie będą się prezentować zarówno pojedynczo jak i w grupie. Jesienny taras nie musi być szary i smutny. Jeżeli ustawimy na nim kolorowe donice z roślinami w kolorach słońca, to nawet w pochmurne dni może on dawać wrażenie słonecznego, jasnego miejsca. A ogniste kolory dadzą poczucie ciepła w chłodne dni i wieczory.

Przykładowe donice tarasowe

Related Posts