Jak wykorzystać betonowe donice z przestrzeni miejskiej

Jak wykorzystać betonowe donice z przestrzeni miejskiej

Jak wykorzystać betonowe donice z przestrzeni miejskiej

Nowoczesne donice betonowe stanowią doskonałe dopełnienie architektury w przestrzeni miejskiej. Różnorodne formy znajdują zastosowanie w wielu aranżacjach.

Nowoczesne materiały

O tym, że donice wracają do łask, zadecydowała dostępność elementów z nowoczesnych materiałów, które są znacznie lżejsze i trwalsze, o wiele bardziej estetyczne niż dawne betonowe klomby. Dzisiejsze donice charakteryzują się gładką powierzchnią i możliwością szerokiego doboru kolorystyki. Tradycyjne spoiwo zastąpione zostało przez zastosowane w polimerobetonie żywice i mineralne wypełniacze. Materiał ten jest odporny na korozję, mrozy, wodę i środki chemiczne, jak też uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu wykonane z niego elementy przetrwają długie lata. Innym nowatorskim materiałem, zapewniającym gładkie, delikatnie połyskliwe wykończenie i najwyższą trwałość, jest bardzo lekki ultra beton, który znajduje zastosowanie także jeśli chodzi o donice tarasowe.

Przykładowe zastosowania donic betonowych

Duże donice pozwalają wprowadzić elementy zieleni do miejsc, gdzie przestrzeń została w całości pokryta kostką brukową lub betonem. Są o wiele łatwiejsze w utrzymaniu niż trawniki i gazony, nie trzeba pilnować nowych nasadzeń, nikt nie zadepcze roślin, a drzewa nie wykrzywią korzeniami powierzchni bruku.

Donice wzdłuż deptaków i ulic

Zależnie od charakteru zabudowy można w nich umieścić zarówno kwiaty, jak i egzotyczne rośliny, krzewy, a nawet drzewa. Ustawione w szeregu na środku szerokiego deptaku lub oddzielające ścieżkę rowerową od chodnika automatycznie sprawiają, że miejska przestrzeń wydaje się spokojniejsza.

Skrawek cienia na placu

Rozległe place od frontu często towarzyszą budynkom instytucji kultury, uniwersytetom i dworcom. Duże donice, w których posadzimy drzewa, dadzą skrawek cienia, dzięki któremu nie będą one betonową pustynią. Nowoczesne donice betonowe świetnie komponują się z elementami wykonanymi z naturalnego drewna, warto więc pomyśleć o ustawieniu ławek w połączeniu z takimi małymi wysepkami zieleni.

Donice przed budynkami

Reprezentacyjne budynki wyróżniać się powinny już samym otoczeniem, to z kolei musi być zawsze zadbane, warto więc wybrać łatwe w utrzymaniu rozwiązania. Podczas rewitalizacji i przebudowy, w której mamy możliwość połączenia starego z nowym, uwzględnić warto np. podłużne lub kwadratowe donice otaczające wejście do gmachu albo wypełniające przestrzeń przed nim. Ustawione w szpaler będą prowadziły wzrok, komponując się z architekturą. Jeżeli zaplanowane są ławki i stojaki do rowerów, wkomponowane pomiędzy nowoczesne betonowe donice nie będą złem koniecznym, ale spójnym elementem kompozycji przestrzeni.

W minimalistycznej formie

Nowoczesne bryły o prostych formach potrzebują dopełnienia w postaci zieleni. Jukki i draceny, rośliny o błyszczących, podłużnych liściach, smukłe iglaki, egzotyczne trawy czy kompozycje bonsai stanowią wręcz naturalne uzupełnienie powierzchni ze szkła, kamiennych płyt i surowego betonu, nie zaburzając charakteru surowych brył, a wzbogacając go. Mniejsze donice tarasowe pozwolą wykorzystać także przestrzeń w obrębie samego budynku.

Zamiast klombów

To rozwiązanie nie przychodzi na myśl w pierwszej chwili – i dlatego właśnie jest tak świeże i niebanalne. Projektując zielony dziedziniec, atrium czy skwer, również można wykorzystać donice betonowe. Przy zadbanych trawnikach i wykonanych z nowoczesnej kostki brukowej ścieżkach donice z większymi roślinami staną się wspaniałą dekoracją. Warunek jest taki, że przestrzeń musi mieć minimalistyczny charakter, trawniki pokryte powinny być wyłącznie trawą, a ta – zawsze gęsta, zielona i równo przycięta. Donice umieścić można przy ławkach z drewna lub betonu albo w centralnej części trawników i rozwidleń ścieżek, tworząc z nich nowoczesne klomby.

Donice betonowe w przestrzeni miejskiej – sposób na nowoczesną aranżację

O tym, czy realizacja będzie oceniana jako udana, w dużej mierze decyduje aranżacja całego jej otoczenia. Przy projektowaniu nowoczesnych budynków użyteczności publicznej, galerii handlowych, placów i promenad spacerowych, nie należy zapominać o dodaniu elementów zieleni. Donice betonowe to sposób na wzbogacenie roślinnością każdej przestrzeni.

Dlaczego warto wprowadzić donice

Wykorzystanie tych elementów małej architektury, wraz z odpowiednim doborem roślin, sprawi, że nawet przestrzeń pokryta betonem czy kostką brukową stanie się oazą zieleni. Często w rewitalizowanych przestrzeniach miejskich tego właśnie elementu brakuje, przez co w założeniu minimalistyczny projekt w efekcie zdaje się ponury i mało przyjazny. Średnich rozmiarów donice tarasowe czy też duże donice w nowoczesnych formach, jeżeli ustawimy je przed budynkiem albo wzdłuż deptaku, całkowicie odmienią charakter przestrzeni. Nasze miasta, z coraz większym zagęszczeniem budynków mieszkalnych, użytkowych, miejsc parkingowych zmieniają się w betonowe pustynie, a szybkiemu rozwojowi w poprzednich latach towarzyszył często urbanistyczny chaos. Można na nowo wprowadzić harmonię i spokój do tej przestrzeni, uwzględniając w projektowaniu zielone otoczenie. Sprawi ono, że ludzie poczują się o wiele bardziej komfortowo, a nie od dziś wiadomo, że estetyka przestrzeni wpływa na samopoczucie psychiczne i zachowania społeczne. Wykorzystanie donic pozwala wprowadzić roślinność tam, gdzie inaczej skazani bylibyśmy na zimną szarość.

Jak je wykorzystać

Elementy takie jak donice betonowe pozwalają niewielkim nakładem poprawić już istniejącą przestrzeń miejską, jak też postawić kropkę nad „i” w wykonaniach tworzonych od podstaw. Dzięki nim nie trzeba rezygnować z gładkiej, łatwej w utrzymaniu i wygodnej dla pieszych i rowerzystów powierzchni na rzecz trawników i wysp zieleni. Ponadto w zdecydowanej większości przypadków roślinność w betonowych donicach prezentuje się znacznie estetycznej niż tradycyjne zieleńce, które wymagają pielęgnacji i dodatkowych nasadzeń. Duże donice umożliwiają wykorzystanie drzew i krzewów, dzięki czemu elementy zieleni będą się prezentować odpowiednio okazale nawet na rozległym placu. Wybór zimozielonych gatunków roślin niewymagających szczególnej pielęgnacji sprawi, że takie aranżacje będą się prezentować estetycznie przez cały rok.

Jakie donice wybrać

Dzisiaj na rynku dostępne są donice betonowe z najwyższej jakości materiałów, odporne na warunki atmosferyczne. Wykonane na przykład z polimerobetonu charakteryzują się doskonałą trwałością nawet w bardzo niskich temperaturach, a gładka, utwardzana żywicami zamiast zwykłego spoiwa powierzchnia pozostaje odporna na uszkodzenia mechaniczne – odpryski czy zarysowania, jak również na działanie substancji chemicznych. Elementy te dostępne są w różnych wariantach kolorystycznych. To już nie toporne, chropowate, szare bryły, które szybko pokrywały się nalotem, znane z poprzednich dekad.

Lżejszy ultra beton

Na mniejszych przestrzeniach warto wykorzystać donice tarasowe. Do wyboru mamy nie tylko wykonane z aluminium, blachy ocynkowanej czy innych podobnych materiałów. Zastosowanie ultra betonu sprawia, że konstrukcje są znacznie lżejsze, można więc połączyć donice z innymi elementami, dla przykładu umieszczając je na drewnianych podestach czy tarasach.

Donice a otoczenie

Wybór typu i rozmiarów donic zależy od wielkości dostępnej przestrzeni, ale także od stylu budynków, z którymi będą sąsiadować. Przy czym nie ma tutaj ścisłych zasad, których należałoby się bezwzględnie trzymać. Okrągłe donice w minimalistycznej formie mogą towarzyszyć nowoczesnym bryłom, a te w kształcie wydłużonego prostokąta – starym kamieniczkom, gdy te są zrewitalizowane, utrzymanie w harmonijnych, stonowanych i jasnych barwach, z przeszklonymi przestrzeniami użytkowymi. Zamiast dużych donic możemy ustawić szpaler mniejszych. Tak naprawdę równie ważny co same donice jest tutaj dobór roślin – innego charakteru nadadzą kwiaty, a innego egzotyczne rośliny z liśćmi w intensywnych odcieniach.

Close Menu
×

Koszyk