Blog

Jak wykorzystać donice betonowe w przestrzeni miejskiej?

donice betonowe w przestrzeni miejskiej

Jak wykorzystać donice betonowe w przestrzeni miejskiej?

W planowaniu przestrzeni miejskiej od kliku lat obserwuje się powrót do poświęcania szczególnej uwagi eksponowaniu zieleni. Pozwala to na humanizację ulic i miejskich placów. Daje również szansę na stworzenie miejsca urokliwego, które przyciągającego odwiedzających swoim naturalnym, lecz jednocześnie nowoczesnym wyglądem. W tym tekście opiszemy, jak w powinno się wykorzystywać donice betonowe w przestrzeni miejskiej.

Dlaczego zieleń miejska jest tak ważna?

Zacznijmy od tego, że zieleni w mieście nigdy za wiele. Co ważne, pełni ona nie tylko funkcje estetyczne, ale również reguluje stosunki wodne i daje cień przechodniom podczas letnich upałów. Ludzie będą po prostu chętniej przychodzić do miejsca, w którym jest ładnie i chłodno. Zwiększy to liczbę osób odwiedzających dany rejon, co stwarza szansę na rewitalizację zaniedbanych przestrzeni miejskich. Do tego zieleń sama w sobie może przykuwać uwagę, jeśli składają się na nią ciekawe gatunki kwiatów lub drzew. Ponadto rośliny, pobierając dwutlenek węgla i przetwarzając go w procesie fotosyntezy, oczyszczają powietrze ze spalin. Przedstawione argumenty świadczą zatem o tym, iż zieleń miejska ma bardzo duże znaczenie dla komfortu okolicznych mieszkańców i całej miejscowości. Jej postać może przybierać różne formy – od parków, przez skwery, na punktowym zasadzeniu roślin kończąc. Właśnie w tym ostatnim procesie bardzo okażą się donice betonowe w przestrzeni miejskiej.

Gdzie warto ustawić donice betonowe w przestrzeni miejskiej?

Donice betonowe w przestrzeni miejskiej sprawdzą się znakomicie w miejscach, w których z różnych względów nie jest możliwe wydzielenie trawnika lub skweru. Dzięki nim teren, na którym się znajdują, zdecydowanie zyska na walorach estetycznych. Z tego typu rozwiązań powinni przede wszystkim skorzystać przedsiębiorcy i restauratorzy. Uporządkowanie terenu wokół zakładu i wejścia do niego stanowi bowiem wizytówkę i pozytywną reklamę. W ten sposób biznesmen pokaże się potencjalnym klientom jako osoba przykładającą dużą uwagę nie tylko do aspektów zawodowych, ale także do względów estetycznych i reprezentacyjnych. To na pewno sprawi, że akcje takie przedsiębiorcy wzrosną w oczach lokalnej klienteli. Nie trzeba także przypominać, iż restauratorzy, wykorzystując donice, mogą zaaranżować piękne ogródki restauracyjne, które zwłaszcza w ciepłe dni przyciągną rzesze odwiedzających.

Jakie właściwości posiadają donice betonowe i w jaki sposób należy z nich korzystać?

Donice betonowe w przestrzeni miejskiej są wykonywane przede wszystkim z ultrabetonu. Jest to odmiana o wiele bardziej elastyczna od swojego budowlanego wzorca. Pozwala to na nadanie wyrobom niemal dowolnych form. Dzięki temu donice będą mogły stanowić estetyczny dodatek do niemal każdego ogrodu. Ultrabeton odznacza się również bardzo wysoką odpornością na ściskane, mróz i inne szkodliwe warunki atmosferyczne oraz na promieniowanie UV. Z tego powodu donice odznaczają się długowiecznością i wieloletnim okresem zachowania swoich dekoracyjnych właściwości. Ustawiając donice, trzeba jednak pamiętać o tym, iż musi ona znajdować się na przepuszczalnym podłożu. W przeciwnym razie zebrana w niej woda może doprowadzić do pęknięcia bryły. Wyroby wykonane z ultrabetonu są również ciężkie, więc ich przemieszczenie bez odpowiedniego przygotowania jest niemożliwe. Ponadto wielkość donicy musi być dobrana do rozmiaru roślin, które mają być w niej zasadzone.

Przedstawione argumenty pokazują, że donice betonowe w przestrzeni miejskiej stanowią czynnik ożywczy, który może być wykorzystany niemal wszędzie. Dlatego warto zastanowić się nad ich wykorzystaniem.