FAQ

Cechy charakterystyczne donic z cortenu

Donice

Ogród to wizytówka domu, odzwierciedlenie charakteru domowników, miejsce reprezentacyjne. Nic więc dziwnego, że wielu miłośników ogrodu troszczy się o niego niczym o największy skarb. Właśnie dlatego powinno się dużą wagę przywiązywać do tego, co się w nim znajduje. Każdy element jest częścią całości, a zatem odpowiada za efekt końcowy.

Jeżeli zależy Ci na oryginalnym wyglądzie ogrodu lub balkonu, a także cenisz sobie solidność i wytrzymałość wybieranych przez siebie produktów, to donice ogrodowe z cortenu są stworzone właśnie dla Ciebie. Co jeszcze powinieneś wiedzieć o tym wyjątkowym tworzywie, jakim jest corten?

Donice ogrodowe odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne

Najważniejszą, a jednocześnie najbardziej docenianą zaletą donic ozdobnych z cortenu jest ich duża wytrzymałość i odporność na wpływ niekorzystnych czynników pogodowych. To produkt, który sam doskonale radzi sobie z ochroną przed korozją. Promieniowanie UV, woda, a także zmiany temperatury powodują, że na powierzchni cortenu tworzy się rdzawy nalot, który jest warstwą ochronną donicy ogrodowej. Nie sposób również nie dostrzec jej wyjątkowego wyglądu. Rdzawy kolor nadaje całej kompozycji ogrodowej unikalnego klimatu retro, jednocześnie podkreślając naturalne piękno roślin zielonych i kolorowych kwiatów. Ponadto trzeba pamiętać, że kolor powierzchni cortenu jest zależny od warunków środowiskowych w jakich aktualnie się znajduje.  Modny stal w unikatowym kolorze, to w ostatnim czasie jeden z większych trendów w aranżacji ogrodów i przestrzeni miejskiej.

Cięższe od aluminium, ale lżejsze od betonu

Przy wyborze donic na taras bądź balkon zasadniczą rolę odgrywa ich ciężar własny. Zbyt ciężkie mogą spowodować odkształcenia powierzchni, na których zostały postawione, a także nadmiernie obciążyć konstrukcje. Corten wyróżnia duży ciężar własny, jednak jest on mniejszy od ciężaru własnego betonu, a ten, jak można dostrzec, jest wykorzystywany przy okazji aranżacji balkonów. Wszystko jednak zależy od tego, jakich materiałów użyto do wykonania powierzchni i całej konstrukcji. Wybór donic ogrodowych jest naprawdę ogromny, dlatego jeżeli nie solidny beton i oryginalny corten, zawsze jest jeszcze lekkie i awangardowe aluminium lub jeszcze lżejsze włókno szklane.

Doniczki na balkon z cortenu – na co należy uważać

Ze względu na swoje właściwości naturalnego rdzewienia mogą brudzić powierzchnie. Nie zaleca się więc stawiania  ich na kostce brukowej. Donicy ogrodowej z cortenu nie powinno się również umieszczać w miejscach, gdzie mogą być narażone na zbyt dużą ilość wody, np. na dachach. Może ona wpłynąć na skrócenie żywotności donicy, która po pewnym czasie straci także swoje walory estetyczne.