Blog

Właściwości donic plastikowych z włókna szklanego

Donice kompozytowe

Właściwości donic plastikowych z włókna szklanego

Donice z włókna szklanego

Wielu z nas spotkało się kiedyś z tym typem ozdobnych naczyń. Niestety z powodu niewystarczającej wiedzy, uznaliście je zapewne za kolejne, niewarte uwagi fanaberie, a to duży błąd, ponieważ dzięki wykorzystanymi przy ich produkcji materiałowi, są one bardzo trwałe, a przy okazji funkcjonalne.

Doniczki i nie tylko

Na początku, wyjaśnijmy sobie, czym jest włókno szklane, ponieważ określenie to ma wiele znaczeń, zależnie od tego, w której dziedzinie nauki się ono odnajduje. W naszym wypadku jest to materiał o wysokiej jakości, który powstał przy pomocy procesów chemicznych związanych z obróbką szkła wodnego. W dużym uproszczeniu są to wodne roztwory krzemianów potasu oraz sodu, które poddano wyizolowaniu i pogrupowaniu w podłużne struktury. Podobną technologię wykorzystuje się na przykład w czasie tworzenia waty szklanej czy innych pochodnych tych związków. Największymi zaletami tego tworzywa jest odporność na warunki atmosferyczne, ponieważ nie ma na niego wpływu ani wiatr, ani woda. Spowodowane jest to tym, że jest to struktura oparta o krzem, czyli jeden z najmniej reaktywnych pierwiastków układu okresowego. Dzięki temu możemy mieć pewność, że nawet po dłuższym czasie spędzonym w niekorzystnych warunkach, naszym ozdobom nic się nie stanie. Warto też wiedzieć, gdzie można je stosować. Tutaj mamy pełną dowolność, ponieważ sprawdzą się one jak osłony w biurze czy domu, ale również jako doniczki na balkon, w których możemy trzymać sezonowe rośliny, takie jak pelargonie czy bratki. Powinniśmy być również świadomi, że wykonane są one z materiału połyskującego, więc mogą stać się one obiektem wandalizmu.

Zastosowanie

Dokładając do tego ich niewielką wagę, mogę stać się również ofiarą kradzieży. Dlatego najlepiej nie stosować ich w miejscach niestrzeżonych, ponieważ możemy je łatwo utracić. Nie szukajmy jednak samych negatywów, doniczki te mają wiele wariantów kolorystycznych, dlatego można śmiało wykorzystywać je jako elementy dekoracyjne wnętrz. Idealnie nadadzą się również do ożywienia wnętrz jako doniczki ozdobne.
Podsumowując, doniczki z włókna szklanego idealnie będą pasować do wielu typów wnętrz, a dzięki swoim właściwością będą służyły nam przez długie lata,