Blog

Czy palenisko Corten się nagrzewa?

Czy palenisko Corten się nagrzewa?

W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się paleniska wykonane ze specjalnej blachy Corten. Najczęściej swoje miejsce znajdują one w ogrodach warunkując ich unikatową aranżację. Paleniska Corten mają szerokie zastosowanie gdyż pełnić mogą nie tylko funkcję paleniska, ale także grilla, oraz elementu dekoracyjnego. Tworzywo, z którego są wykonane sprawia, że palenisko na pewno zostanie dostrzeżone i docenione przez odwiedzających nas gości.

Blacha Corten

Blacha Corten, z której wykonane zostają paleniska posiada szczególne cechy. Stal Corten, z której powstała blacha po raz pierwszy opracowana została w 1933 roku zawierając w swoim składzie takie pierwiastki jak węgiel, mangan, krzem, fosfor, siarka, chrom, miedź, wanad, czy nikiel. Dzięki unikalnemu składowi stal Corten charakteryzuje się niezwykłą wytrzymałością na trudne warunki atmosferyczne. Do obróbki takiej jak wyginanie, czy przycinanie nadaje się tylko blacha świeża. Wszelkie czynności technologiczne w późniejszym okresie, tzw. sezonowania nie są w zasadzie możliwe. Proces starzenia się blachy Corten opiera się o jej kontakt z powietrzem i wodą. Są to czynniki pod wpływem, których na powierzchni blachy powstaje specyficzny pomarańczowy nalot przypominające rdzę. W rzeczywistości jest to jednak powłoka ochronna zwana patyną działająca obronnie na cortenowską strukturę. Blachy Corten używa się zatem przy budowie mostów drogowych, pontonów, konstrukcji budowlanych, okrętów, zbiorników, fasad, kominów, ogrodzeń itp,
Dzięki niezwykłej odporności na wszelkiego rodzaju czynniki środowiskowe, palenisko Corten jest odporne na temperaturę, zatem nie ulega nagrzaniu. Materiałem opałowym może być przy tym naturalne drewno, brykiet, czy węgiel drzewny. Palenisko stanowi ciekawą alternatywę dla znanych nam wszystkim murowanych grillów, w odróżnieniu od których zachowuje się w dobrym stanie przez okres nawet kilku sezonów i nie wymaga konserwacji. Ponadto, paleniska nie trzeba specjalnie na zimą demontować, gdyż tworzywo, z którego jest wykonane doskonale radzi sobie z trudnymi warunkami atmosferycznymi.
Wszystko wskazuje na to, że warto zainwestować w tego rodzaju materiał, chociażby ze względu na jego trwałość. Dodatkowym atutem jest nietuzinkowy wygląd blachy, która z łatwością wkomponować możemy w nasze najbliższe otoczenie.