Blog

Paleniska ogrodowe do całorocznej strefy relaksu w ogrodzie

palenisko z blachy corten

Paleniska ogrodowe – sposób na stworzenie całorocznej strefy relaksu w ogrodzie

Kiedy dni stają się coraz krótsze, a temperatury coraz niższe, zaczynamy coraz mniej czasu spędzać poza domem. Niepogoda i szarówka rzeczywiście potrafią skutecznie zniechęcać, często nawet posiadanie dużego ogrodu czy pięknego tarasu nie jest w stanie pomóc. Rozwiązaniem w takim przypadku jest zewnętrzny kominek lub palenisko, które uprzyjemnią pobyt na zewnątrz nawet w ponury, mroźny dzień. Nic nie potrafi stworzyć atmosfery tak dobrze, jak ciepło, blask płomieni i widok żarzącego się drewna.  Paleniska ogrodowe są bezpieczniejszą i bardziej praktyczną alternatywą dla ogniska. Może być też świetnym zamiennikiem dla klasycznego grilla, szczególnie dla amatorów widoku żywego ognia. Przy okazji jest też nietuzinkową i bardzo funkcjonalną ozdobą ogrodu lub tarasu. Największą zaletą paleniska jest jednak umożliwianie spędzania czasu na zewnątrz nawet zimą i w chłodne wieczory. To świetny sposób na stworzenie całorocznej strefy relaksu w naszym ogrodzie lub na tarasie, nawet takim pod chmurką.

Jak można wkomponować palenisko w architekturę ogrodu?

Aby móc skorzystać ze wszystkich korzyści, jakie niesie ze sobą posiadanie paleniska, nie potrzeba wiele. Wystarczy niewielki ogród lub pusty kąt tarasu i miejsce, w którym będzie można ustawić palenisko. Przy odrobinie wysiłku jesteśmy w stanie zapewnić sobie wspaniały klimat i atmosferę na chłodne, letnie wieczory, lub mroźne, zimowe popołudnia. Pierwszą rzeczą, na jaką musimy zwrócić uwagę, jest wielkość paleniska. Drugą sprawą jest materiał – palenisko ogrodowe powinno być trwałe, stabilne i odporne na czynniki atmosferyczne. Pierwszy na myśl przychodzi kamień lub beton, ale podobne funkcje spełni palenisko z cortenu. Corten jest w pełni ognioodporny, więc doskonale nadaje się na podstawę paleniska. Postarzana stal jest trwała, a dzięki rdzawej powłoce odporna również na mróz, deszcz i słońce, może stać pod gołym niebem. Stal jest plastycznym materiałem, co pozwala na stworzenie wielu kształtów i rozmiarów. Dzięki temu możemy wybrać prostokątne, kwadratowe lub okrągłe palenisko o odpowiedniej wielkości, zależnie od potrzeb.

Paleniska ogrodowe – bezpieczna alternatywa dla ogniska

Palenisko ogrodowe to forma zewnętrznego kominka i alternatywa dla ogniska, która jest całkowicie bezpieczna w użytkowaniu. Co prawda jest to źródło żywego ognia, ale ogranicza go obudowa, która skutecznie chroni przed jego niekontrolowanym rozprzestrzenianiem. Jest jeszcze jedna ważna kwestia, która wyróżnia paleniska, a mianowicie przepisy prawne. Określają one co jest dozwolone, a co zakazane – także w naszym prywatnym ogrodzie. Ogniska możemy rozpalać jedynie w specjalnie wyznaczonych miejscach albo na własnej posesji, ale i tutaj istnieją pewne ograniczenia.

Ognisko możemy rozpalić tylko wtedy, gdy:

– nie przeszkadza sąsiadowi, a dym nie przedostaje się na sąsiednie posesje ani na ulicę i nie zagraża bezpieczeństwu na drodze,

– znajduje się w odległości minimum 4 metrów od granicy działki, 10 metrów od najbliższych pól i 100 metrów od lasu,

– jest w nim palony przeznaczony do tego opał lub drewno kominkowe.

Wszystkie te przepisy dotyczą ognisk rozpalanych bezpośrednio na ziemi, ale nie uwzględniają paleniska ogrodowego.

O czym trzeba pamiętać, decydując się na paleniska ogrodowe?

Ogień potrafi stworzyć naprawdę cudowną atmosferę i uprzyjemnić nam przebywanie w ogrodzie po zmroku. Palenisko ogrodowe można bez problemu rozpalić we własnym ogrodzie lub na tarasie, wystarczy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim do ognia nie powinno się wrzucać drobnych gałązek, liści ani igliwia. Dlaczego? Ponieważ niesione gorącym powietrzem mogą przedostawać się na rośliny lub meble ogrodowe. Drugą ważną rzeczą jest odpowiednie „paliwo”. Korzystanie z wilgotnego drewna będzie powodowało powstawanie sporych ilości dymu, więc lepiej wybierać suche drewno. Drewno służące do palenia nie może być impregnowane, malowane ani klejone, ponieważ takie substancji często są toksyczne. Nigdy nie powinno się rozpalać ognia przy dużym wietrze, który może utrudnić kontrolę ogniska nawet tego zamkniętego w palenisku. W tracie palenia ognia zawsze warto mieć pod ręką wodę, która w razie potrzeby pozwoli na zapanowanie nad zbyt intensywnym ogniem. Po zakończeniu palenia ogniska zawsze należy upewnić się, że ogień został całkowicie ugaszony.

W jaki sposób można przechowywać drewno kominkowe?

Paleniska ogrodowe staja się coraz popularniejsze w ostatnich latach, więc ich wybór z roku na rok jest coraz większy. Podobnie jest z miejscem do przechowywania drewna, nie mniej ważnym od samego paleniska. Miejsce na drewno do kominka powinno przede wszystkim pozwolić na odpowiednie zabezpieczenie go przed opadami. Planując je, rzadko zastanawiamy się nad jego wyglądem, ma być po prostu praktyczne. Bez problemu sprawdzi się nawet najprostsza skrzynia na drewno, jej funkcję może spełnić np. plastikowy lub drewniany schowek ogrodowy. Niestety najczęściej takie pojemniki nie są ozdobą, a wręcz przeciwnie. Dobrze by było, gdyby miejsce do przechowywania drewna pasowało do reszty wystroju i nie straszyło swoim wyglądem. Wbrew pozorom, wcale nie jest to takie trudne do wykonania. Regał na drewno z cortenu może stać się ozdobą, podobnie jak palenisko. Idealnie pasuje wyglądem do paleniska, pięknie się prezentuje i pozwala zachować porządek w ogrodzie, a metal ochroni drewno przed wilgocią.