Jak czyścić palenisko corten?
Co to jest palenisko corten?
Palenisko corten to rodzaj paleniska wykonanego z tzw. stali kortenowej. Tego typu paleniska znajdują zastosowanie głównie w ogrodach i na tarasach przydomowych. Dzięki różnorodnym kształtom idealnie wpasowują się w otoczenie zarówno o nowoczesnym, jak i bardziej tradycyjnym charakterze. Efektownie wyglądają na tle zieleni trawnika oraz w połączeniu z bryłami betonowymi, jednak odpowiednio dobrane mogą równie dobrze prezentować się w połączeniu z drewnem i cegłą. Paleniska często wyposażone są dodatkowo w ruszt grillowy, dzięki czemu służą nie tylko jako miejsce ogniskowe, ale i umożliwiają przygotowywanie posiłków na świeżym powietrzu. Materiałem opałowym do tego typu palenisk może być drewno oraz brykiet i węgiel drzewny. Niezwykłe właściwości stali kortenowej powodują, że wyprodukowane z niej paleniska stanowią nie tylko funkcjonalny dodatek w ogrodzie, ale także efektowną dekorację, szczególnie po wytworzeniu się na powierzchni blachy ochronnej powłoki.
Właściwości stali corten
Stal kortenowa to rodzaj stali niskostopowej odpornej na uszkodzenia i niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Naprzemienne poddawanie stali działaniu wody i jej suszenie powoduje powstanie na powierzchni blachy charakterystycznej patyny – warstwy tlenków, która chroni stal przed korozją. Kolor patyny ciemnieje z upływem czasu, a jej odcień jest ściśle związany ze stopniem zanieczyszczenia powietrza – im wyższy, tym patyna ciemniejsza. Dzięki niezwykłej elastyczności stali kortenowej, możliwe jest tworzenie z niej nie tylko prostych brył, ale również bardziej skomplikowanych form, często ażurowych. Projektuje się z niej wiele elementów architektury ogrodowej, m. in. paleniska i grille, meble, altanki, pergole czy obrzeża trawnikowe.
Konserwacja i czyszczenie paleniska wykonanego ze stali corten
Dzięki specyficznym właściwościom stali kortenowej, palenisko wykonane z tego rodzaju stali niskostopowej nie wymaga konserwacji. Jedyną czynnością, którą należy regularnie wykonywać jest czyszczenie paleniska z resztek opału, czyli usuwanie niespalonego do końca drewna oraz popiołu powstałego w trakcie spalania. Poza tym, palenisko może nawet poza sezonem pozostawać na świeżym powietrzu. Nie wymaga malowania farbami antykorozyjnymi ani żadnego innego sposobu konserwacji.