Blog

Donice betonowe – warto wiedzieć

Donice betonowe – warto wiedzieć

Niemal każdy marzy o pięknym ogrodzie pełnym roślin i kolorowych kwiatów. Niektórzy mają ku temu odpowiednie możliwości, by spełnić te  marzenia, jednak nie zawsze posiadają wystarczająco dużą wiedzę na temat wyboru odpowiednich donic, roślin, jak również ich pielęgnacji. Z racji dużego zainteresowania donicami betonowymi, przyjrzyjmy się bliżej technice sadzenia w nich roślin.

Z gruntu do dużych donic betonowych

Duże donice betonowe sprawdzają się doskonale przy okazji roślin, które do tej pory mogliśmy uprawiać jedynie w gruncie. Pozwalają one na sadzenie większych krzewów, a nawet drzewek. Dzięki temu na tarasie możemy mieć np. karłową odmianę świerku czy jałowca. Beton jako wytrzymały i odporny na niskie i wysokie temperatury oraz deszcz materiał sprawdza się idealnie w przestrzeni zewnętrznej. Betonowe donice do ogrodu dają nam zatem szereg możliwości ich wykorzystania i sadzenia w nich różnych gatunków roślin.

W tego rodzaju donicach posadzić możemy różne gatunki karłowych odmian roślin iglastych, wspomniane już świerk i jałowiec, ale również kosodrzewinę, sosnę czarną czy też żywotnik zachodni. Ponadto, świetnie prezentować się będzie kwitnący jesienią rozchodnik oraz rośliny pokroju krzewiastego, jak azalia japońska i pięciorniki.

Donice ogrodowe – sadzimy rośliny

Posiadasz już wiedzę na temat tego, jakie krzewy, drzewa i kwiaty będą dobrym rozwiązaniem w zestawieniu z donicami do ogrodu wykonanymi z betonu. Czas poznać zasady ich sadzenia, które w dużej mierze przyczyniają się do ich odpowiedniego wzrostu i zakwitania.

Donice betonowe posiadają odpływ, umożliwiający odprowadzanie nadmiernej ilości wody. Rośliny jej potrzebują, jednak zbyt duża ilość może wywołać zupełnie odwrotny skutek od zamierzonego, dlatego ważne jest, aby odpływ był drożny. W zależności od wymagań rośliny, można samodzielnie wywiercić dodatkowy, wszystko po to, aby kwiaty i drzewa miały zapewnione odpowiednie warunki. Na dnie donicy ogrodowej układamy drenaż, ok. 5 cm. Na tarasy i balkony najlepszy będzie keramzyt, który dodatkowo nie obciąży masywnej już donicy betonowej. W przypadku donic o większych rozmiarach można również nad drenażem ułożyć włóknina, która zapobiega zamulaniu drenażu ziemią. Pamiętaj, aby ziemię wybrać pod kątem gatunku rośliny, jaką decydujemy się posadzić. Donice balkonowe z betonu przystosowane są do każdego podłoża, dlatego w tej kwestii sugerujemy się przede wszystkimi sadzonymi kwiatami i krzewami.

Naturalna zmiana koloru donicy

Dla jednych to atut, a dla innych wada. Warto jednak wspomnieć o tej właściwości betonu. Donice betonowe wraz z upływem czasu, a nadmienić należy, iż charakteryzują się długą żywotnością, mogą delikatnie zmienić swój kolor. Jest to jednak naturalny proces, który może okazać się dużą zaletą ozdoby ogrodowej.  Wpływ na to mają jednak nasze osobiste upodobania.